1775. godine vrši se prva numeracija kuća u Saborskom. Kućni brojevi su davani redom uz glavnu cestu. Iz vojnih zapisa se vidi da su Hodaci imali kućne brojeve 1,2 i 5, Krizmanići 3, Tomšići 4. Na vojnoj karti se vidi skupina od 5-6 kuća na desnoj strani odmaknute od glavne ceste, Conjari i Matovine (slika lijevo). Conjari su imali kućne brojeve 6, 7, 8 i 9, a Matovine su imali brojeve 10 i 11.
1871. godine Conjari su dobili nove kućne brojeve; 37, 38 i 39.
U vrijeme naseljavanja u Liku i Krbavu, ti su “njemački” Kranjci već bili potpuno slavenizirani, razlikovali su se još jedino specifičnom antroponimijom koja je podsjećala na njihove etničke i kulturne korijene. Riječ je o prezimenima: Fink, Kajfeš (Kaifess), Piršlin (Pirslin), Portner, Rožman (Rosmann), Šneperger (Schneberger), Špehar (Späher), Štajduhar (Staudocher), Štrk (Sterk). Conjar (Zollner).
Conjari su iz Saborskog krajem 18. i početkom 19. stoljeća naseljavali Selište Drežničko i okolicu gdje ih danas ima više nego u Saborskom. (Brajdić)
Podatke prikupila Sue ORelly
Conjari u Hrvatskoj su Hrvati, najvećim dijelom iz okolice Slunja. U prošlom stoljeću relativno najviše hrvatskih stanovnika s ovim prezimenom rođeno je u okolici Slunja i u Gradu Slavonskom Brodu.
Komentari