Da se ne zaboravi...!Naslovnica
Zašto su pobijeni Hrvati? Zato što su bili Hrvati. Zašto su Srbi to učinili? Zato što su bili Srbi.
- Hitovi: 1108
HRVOJE HITREC — Zašto su pobijeni Hrvati? Zato što su bili Hrvati. Zašto su Srbi to učinili? Zato što su bili Srbi, indoktrinirani huškanjem svojih političara, svoje “inteligencije” i svoje Crkve. Sad, možemo mudrovati, reći da nisu svi Srbi i Srbijanci ubijali, naravno da nisu, ali su ili šutjeli i čekali rasplet ili čak s pjesmom i veseljem ispraćali tenkove koji su iz Beograda išli na Vukovar, a Srbi u Zagrebu i inim mjestima nisu našli za shodno da prosvjeduju protiv ubijanja Hrvata, manjim ili većim skupom na Jelačićevu placu i drugdje. I dok su jedni mudro šutjeli, drugi su svojim putovima održavali veze s teroristima.
U Saborskom je danas bilo sunčano
- Hitovi: 1322
U Saborskom je danas bilo sunčano, pred nama je vedra i hladna noć. Najniža dnevna temperatura 0.5°C u 07:31. Najviša dnevna temperatura 6.4°C u 10:53.
U Saborskom je palo 15-20 cm snijega
- Hitovi: 1550

U Saborskom je noćas i prijepodne palo 15 - 20 cm mokrog snijega. Od 4 ujutro do 15:45 smo bili bez struje i telefonskog signala, a Kuselj i bez vode.
Malobrojni djelatnici HEP-a, Terenske jedinice Ogulin su danas cijeli dan bili na terenu koji se proteže od Drežnice i Jasenka do Kuselja, udaljenost krajnjih točaka Drežnice i Kuselja je 100 km. Teren se proteže još i od Modruša preko Tounja, Tržića, Gornjih i Donjih Dubrava sve do Generalskog Stola. Terenska jedinica Ogulin sa samo 10-tak montera održava cijelo područje bivše Općine Ogulin tj. grad Ogulin i općine: Josipdol, Tounj, Plaški i Saborsko. Broj djelatnika je poslije rata u tadašnjem Pogonu Ogulin i Ispostavi Plaški bio višestruko veći. Danas neke od ovih Općina, sa svojim komunalnim poduzećima i još nekim "privjescima" imaju skoro jednako "djelatnika" kao Terenska jedinica Ogulin.
U Plaškom prijetili i fizički napali mlade nogometaše iz Zvečaja
- Hitovi: 832

Igrač pionira Plaškog, koji nije mogao nastupiti zbog žutih kartona, ušao je nakon utakmice u teren te šakom i nogom udario kapetana ekipe Mrežnice.
Mladi nogometaši Mrežnice iz Zvečaja doživjeli su prijetnje i fizički napad u Plaškom, nakon nedjeljne prvenstvene utakmice pionira (13. studenog) s domaćom momčadi Plaškog. Nakon dolaska policije i očevida, izvukli su se s neugodnog gostovanja bez dodatnih posljedica, ali i donijeli odluku na razini kluba – s mlađim kategorijama u Plaški više ne idu.
Utakmica je bila vrlo fer i korektna. Domaćin, koji se bori za naslov prvaka, pobijedio je rezultatom 5:1 i ništa nije upućivalo na to da bi se mogao dogoditi incident. No, po završetku utakmice, priča nam Denis Lauš, predsjednik NK Mrežnica, počeli su problemi.
– Ušao sam u teren čestitati suparnicima na pobjedi. U tom trenutku iza leđa sam čuo galamu i, kad sam se okrenuo, vidio sam da jedan mladić, koji je utrčao iz publike, šakom i nogom udara našeg kapetana. Kasnije smo doznali da je taj mladić zapravo igrač ekipe pionira Plaškog, koji nije mogao nastupiti zbog žutih kartona. Napadač se potom dao u bijeg (njegov identitet kasnije je utvrđen, op.a.), a ja sam poveo igrače u svlačionicu kako sve ne bi dodatno eskaliralo.
Josip Prudeus: Moram, oprostiti, ali...
- Hitovi: 2163

Oprosti Gospodine zbog riječi koje moram izreći.
U grubu ću se kostrijet, zatim, odjenuti,
pepelom lice posuti,
na oštro kamenje kleknuti
poradi riječi koje ću u svojoj slabosti izreći.
Zagušit će me, Gospodine,
t r i riječi.
Moram ih kriknuti,moram ih vrisnuti:
N e
m o g u
o p r o s t i t i !
Ne mogu, Gospodine,
moraš me shvatiti
i prihvatiti moju ljudsku slaboću.
Poradi tebe moram.
I hoću.
OBAVIJEST O SMRTI: Umrla je Jelena Medved, rođ. Matovina
- Hitovi: 1386
U 74. godini života umrla je Jelena Medved, rođ. Matovina, najstarija kćer Dane i Mande Matovina.
Iskrena sućut mnogobrojnoj obitelji.
Počivala u miru Božjem!
Vrijeme danas
- Hitovi: 1248

Najniža dnevna temperatura 5°C u 01:44. Najviša dnevna temperatura 14.6°C u 10:52.
Govor Ivana Vukovića na komenoraciji žrtvama Domovinskog rata u Saborskom 12.11.2022.
- Hitovi: 1774
„Nekad sam samo u pričama slušao da se rodoljubljem i snagom volje mogu pobijediti tenkovi i avioni. Mnogi dobri poznavaoci prilika i uvjeta ratovanja neprestano se iščuđuju kako Saborsko odolijeva ogromnoj neprijateljskoj snazi. Ne dobije li pomoć, to hrabro selo moglo bi doživjeti strašnu sudbinu, jer oko njega je neprijatelj s takvom borbenom snagom da nitko već mjesecima ne može vjerovati kako se Saborčani uspijevaju oduprijeti. Malo junačko selo upisuje se velikim slovima u hrvatsku povijest. Saborsko je uz Vukovar i Dubrovnik postalo simbolom natčovječanskog otpora. Dok su to gradovi sa svojim obrambenim snagama i sistemima zaštite, Saborsko je malo selo koje se samo zahvaljujući neviđenoj hrabrosti njegovih stanovnika svrstalo uz bok ovih gradova – heroja“.
Ico Mikuličić, „10 000 granata na Saborsko.“ Novi list, pisano 15. XI. 1991.
Tri dana nakon pada, kada su prognanici počeli pristizati na slobodan teritorij, javnost je prvi put čula da je Saborsko palo.
Obljetnica je jednog od najvećih zločina u Domovinskom ratu. Nakon sto dana junačkog otpora, gdje su se i tenkovi JNA povlačili i bježali pred braniteljima, agresori su se odlučili osvetiti za sve frustracije, neuspjehe i gubitke u vlastitim redovima, napadom sa svim raspoloživim snagama. Osveta je bila na najslabijima, nemoćnima, nepokretnima i starcima koji su ubijani na kućnim pragovima, živi zapaljeni u kućama i likvidirani različitim vrstama oružja.
Saborsko je napadano avionima. Na selo su navalile nepregledne kolone, četiri tenkovske čete. Teško topništvo, od slunjskog poligona, iz raznih vojarni, dijelom netom pristiglo iz Beograda preko Bosne i tzv. Krajine te preko 1000 do zuba naoružanih vojnika, od ličkih Srba do dobrovoljaca iz Srbije.
Selo je branilo oko 200 slabo naoružanih branitelja u potpunom okruženju i bez ikakve logističke potpore. Bili su to u ogromnom postotku Saborčani, bez visokog časnika i profesionalnog vodstva, ni ranijeg ratnog iskustva. Samo obični ljudi sa svojim vrlinama i greškama, ali s velikim srcem.
Nisu se više mogli oduprijeti kombiniranom topničko – tenkovsko – avionsko – pješačkom napadu. Nakon tri sata napada, oko podne puca prva crta obrane i preživjeli branitelji se počinju izvlačiti s civilima u šumu. Oko 16 sati, pada i posljednje uporište obrane.
Vesna Brletić: Palim svijeću za Saborsko i puštam suzu za brata koji je dao svoj mladi život za Domovinu
- Hitovi: 1189
Da se ne zaboravi...!Svjedočanstvo djevojčice Vesne koja je preživjela 12.11.1991. u Saborskom
- Hitovi: 777
Ovih dana! U ovo vrijeme prije 31 godinu srušio se cijeli moj svijet, svijet koji sam poznavala, živjela, voljela na svoj dječiji način preko noći je nestao... ukrali su mi djetinjstvo iako sam naivno vjerovala kako će se odrasli pomirit... malo su se posvađali pa to riješavaju na jako ružan način. Vjerujem da su se i odrasli nadali makar potajno da će se sve to smirit... ali nije! Postajalo je svakim danom sve gore i gore. Paljenjem svijeća 01. 11 u sjećanje na naše voljene koji više nisu sa nama otvaraju se vrata prošlosti, anestezija koja je kroz mjesece do ovog djelovala i ublažavala bol... popušta i prepušta mjesto boli, a bol je samo pojačala svoju dozu i studeni nama Saborčanima postaje neizdrživ. Ali ljubav opet mora pobjediti zlo... ista ona ljubav koju sam skrivečki iznesla iz Saborskog, koju sam sakrila duboko u srcu nije nestala nego je prepustila emocijama da olakšaju dušu... da skinu sav taj teret nošen svih ovih mjeseci jer konci popuštaju i duša se mora olakšat, ispuhat... da bar postoji anestezija za dušu ali onda bi bilo prelako. Početak kraja počeo je ulaskom u 11-ti mjesec i divim se snazi naših poginulih i živih branitelja Saborskog koliko su izdržali a nisu bili ni na nikakvoj obuci, vježbi ili pripremi obrane nego su sve to u hodu riješavali. Vodila ih je ona ljubav koju su poslali po nama da ju skrivećki iznesemo na bilo koji način iz Saborskog i širimo ju dalje jer mržnja nije opcija, odustajanje nije opcija nego tvrdoglavo naprijed pa kako bude jer što je čovjek bez ljubavi? Obična odbačena ljuštura bez ikakvog razloga za postojanje. Ta tri mjeseca borbe, napadanja, obrane, pogibija naših branitelja, strahova, odlazaka, dolazaka moje srce se umorilo! Kao što bi rekla Ana Frank..."moje srce je postalo umorno, a niti jedno srce dvanaestogodišnjakinje nebi se smjelo tako osjećati".
U Saborskom je danas mir i tišina, obavija ga gusta magla
- Hitovi: 1070
U Saborskom je danas mir i tišina, obavija ga gusta magla, vidljivost je jedva 50 m, a temperaura je uz visoku vlagu 4.6°C.

